Zaznacz stronę

Ścieżka Wilczycy to coś więcej niż jednorazowe warsztaty czy przeczytana książka. To pomysł na życie, który uwzględnia nasze głębokie potrzeby. Dlatego nie ma jednej właściwej mapy, która pomoże Ci nią kroczyć. Są jednak pewne uniwersalne narzędzia, które mogą wyznaczyć Twój kierunek.

Piszę często, że Ścieżka Wilczycy jest droga podążania za wewnętrzną, kobiecą mądrością, odkrywania swoich wartości, zaufania do siebie, odważnego podążania za marzeniami, zbliżenia do natury, autentyczności, akceptacji cykliczności życia i GIRLPOWERU z duszą. Tym samym Ścieżka Wilczycy ma wiele rozwidleń.

Nie jest łatwą trasą. Prowadzi malowniczą, ale krętą i dosyć wymagającą drogą. Czasem możemy obić sobie tyłek, ale chcąc dojść na szczyt, nie znajdziemy łatwiejszego podejścia. Poza tym mijane widoki rekompensują te urazy. Czasem możemy się zgubić. Sztuką jest odnalezienie właściwego kierunku.

Jak wejść na właściwą (swoją) Ścieżkę Wilczycy?

Uniwersalną wydaje mi się taka rada: By wejść na Ścieżkę Wilczycy trzeba zejść z Drogi Kobiety Udomowionej…

Kobieta udomowiona to taka, która zagubiła gdzieś swój talent, pasję, tkwiący w niej ogień; zostawiła za sobą, zaniedbała to, co kochała, co pragnęła robić, to, kim chciała być. (…) Zrezygnowała z dziecięcych marzeń, ponieważ na jej drodze pojawiła się złota kareta, obietnica łatwego życia, bogaty kochanek, dobrze płatna, choć nudna praca”

Clarissa Pinkola Estés

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każda  z nas jest wyjątkowa i autentyczne życie może oznaczać dla nas zupełnie coś innego. Zawsze warto zacząć od zdefiniowania, co tak naprawdę jest dla nas ważne, bo Ścieżka Wilczycy w najprostszych słowach, to właśnie podążanie za naszymi wartościami. Możesz skorzystać z darmowego fragmentu Notesu Wilczycy (Aby pobrać fragment, kliknij TUTAJ).

Kiedy wykonasz zaproponowane ćwiczenie, sięgnij po swój notes, brudnopis czy bullet journal. Zapisz w nim wartości, które na ten moment okazały się być dla Ciebie ważne. Do każdej wartości stwórz własną definicję. Określ przy tym, poprzez jakie działania mogłabyś realizować daną wartość w życiu.

Gdy robiłam ćwiczenie z wartościami po raz pierwszy, miałam wrażenie, że muszę decydować o całym moim życiu. Teraz jest łatwiej, bo po prostu świadomie decyduję, czego potrzebuję tu i teraz, w jakim kierunku chcę podążyć. Więc co jakiś czas potarzam sobie to ćwiczenie, bo wartości zmieniają się, ewoluują. Przynajmniej dla mnie. Stała pozostaje tylko AUTENTYCZNOŚĆ, co może być zasługą intencji na ten rok, czyli zaufania do siebie i podążania ścieżką autentyczności.

Co pomoże Ci wytrwać w drodze?

Zaufanie do siebie, poleganie na intuicji, podążanie za wewnętrzną mądrością jest nieodłącznym elementem koncepcji Ścieżki Wilczycy. Pamiętasz tekst o tym, Jak budować zaufanie do siebie? Znajdziesz tam kilka wskazówek, jak dbać o pełną zaufania relację ze sobą.

Zachęcam Cię, abyś podczas podróży Ścieżką Wilczycy traktowała siebie jak zaufaną przyjaciółkę i korzystała z pokładów wewnętrznej mądrości. Wierzę, że mamy w sobie wiele właściwych odpowiedzi, ale nie zawsze chcemy z nich korzystać. Dlaczego? Jak często radzimy się innych osób, zapominając o tej, która ma do powiedzenia najwięcej. W trudnej sytuacji, zatrzymaj się na chwilę i zapytaj się siebie: Czego w tym momencie potrzebuje moje serce? Czego pragnie? Za czym tęskni?

Możesz zapisać swoje odpowiedzi na kartce, a możesz potraktować to jako medytację. Pozwól sobie przy tym na każdą myśl, jaka tylko do Ciebie przyjdzie. Bądź ze sobą (wręcz okrutnie) szczera!

Dokąd prowadzi Ścieżka Wilczycy?

Chcąc napisać tego posta, złapałam się na tym, że poszukuję konkretu. A nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, jednego celu podróży, który uprawniałaby mnie (lub kogokolwiek innego) do klasyfikowania na zasadzie „Ty jesteś u celu, a Ty nie”. Przede wszystkim Ścieżka Wilczycy jest nieustanną pracą nad sobą, rozwojem. A jak to mówią: praca nad sobą to jedyna pewna robota w życiu 🙂

Właściwsze byłoby pytanie: Dokąd Ty zmierzasz? (Czego w głębi serca pragniesz?) I dokąd zmierzam ja…

PS – Czy chciałabyś wejść na Ścieżkę Wilczycy, ale nadal nie wiesz od czego zacząć? Sięgnij po Notes Wilczycy!