Zaznacz stronę

Wszystko może stać się zaczątkiem rozmowy o rozwoju. Siedząc w kinie na najnowszych Gwiezdnych Wojnach, pomyślałam, że mądrości Mistrza Yody i innych bohaterów można przełożyć na lekcje o realnym życiu. Spróbuję to dziś zrobić!  Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania... *

* wg. Wikicytaty jest to cytat z Imperium kontratakuje

Przyznam, że nie oglądałam zbyt wielu części Gwiezdnych Wojen (wszystkich fanów bardzo przepraszam 🙂 ), ale Ostatni Jedi ujął mnie szczególnie. Znalazłam tam myśli, które możemy przełożyć na nasze życie i wziąć je sobie do serca przed nowym rokiem. Od razu uprzedzę, że poniższe wywody mogą stanowić pewnego rodzaju spoiler, więc czytasz na własną odpowiedzialność!

Lekcja 1.

Na początek mam dla Ciebie myśl od samego Mistrza Yody, który pojawia się na chwilę w filmie: Porażki nauczycielem najlepszym są. Zarówno Tobie, jak i innym służą

Czytamy wiele historii sukcesów innych osób, zachłystujemy się wizją idealnego życia z Instagrama i tworzymy własną. Cudownie, że cieszymy się pięknem życia i możliwościami, ale dlaczego tak niewielu z nas mówi o drugiej, ciemniejszej stronie mocy? Ona istnieje i będzie istnieć. I zaryzykuję stwierdzenie, że ona ogromnie przydaje się nam w życiu. Ucząc innych lub ucząc się OD innych, warto spojrzeć nie tylko na sukcesy, ale również na błędy. Przytoczyć wszystkie nauki i wskazówki, jakie z nich dla siebie bierzesz.

Mówi się, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Niektórzy zmieniają powiedzonko na: co nas nie zabije, to nas mocno sponiewiera. I jedni, i drudzy mają rację. Z trudnych sytuacji wychodzimy silniejsi, gdy odrobimy pracę domową od życia i wyciągniemy wnioski.Z porażek uczymy się najwięcej, jeżeli tylko zatrzymamy się na chwilę i zobaczymy w nich lekcje na przyszłość. Gdy ich nie odrobimy, to lekcje od życia będą się za nami ciągnąć. Możemy faktycznie czuć się sponiewierani i popełniać dalej te same błędy.

Lekcja 2.

Kolejna lekcja jest pracą domową, z którą musi uporać się Rey (jednak w stylistyce Yody pisana 🙂 ): Pochodzisz skąd nie ważne jest. Możesz nikim być i wielkim się stać.

Niektórzy ludzie mają łatwiejszy start w życiu. Odziedziczają fortunę czy królewskie pochodzenie po rodzicach, są bardziej uzdolnieni, bogato wyszli za mąż… Tak naprawdę stanowi to wyłącznie doskonałą wymówkę dla tych, którzy nie realizują swoich celów. Możemy osiągnąć to, na czym nam zależy, i choć nie zawsze będzie nam łatwo, to jesteśmy w stanie to zrobić. Pytanie: czy kolejny raz będziesz zazdrościć innym, czy weźmiesz się w końcu do roboty i zrobisz coś, aby postawić kolejny krok na drodze do swoich marzeń?

Lekcja 3.

Nowe porządki, imperia czy inne pomysły mają często świetny zamysł. Rysują przed nami idealistyczną wizję sukcesu. Jednak wciąż od nowa zaczynać nie powinnaś. Z tym, co teraz i tu, pracuj!

Ogólnie ludzie często czekają do poniedziałku, początku nowego miesiąca czy roku z postanowieniami wprowadzenia nowych nawyków oraz zmiany życiowej. Wierzą, że spłynie na nich niczym niezmącona motywacja, stare trudności odejdą a oni będą mogli być w końcu szczęśliwi. Sama również wpadam czasem w tę pułapkę nowości. Uwielbiam np. zaczynać planowanie w nowym notesie do bullet journalu. Daje mi to poczucie świeżości i właśnie magię tego nowego początku. 

Nie można jednak zbudować życia na ciągłym zaczynaniu od nowa. Życie toczy się tu i teraz. Warto sięgnąć do swoich doświadczeń i zasobów, żeby zacząć działać po prostu z tym, co mamy. Dzisiaj jest wystarczająco dobry dzień by zacząć 🙂

 

Jeżeli chcesz rozpocząć Nowy Rok z Mocą,
to zapraszam Cię na bezpłatną konsultację,
podczas której wyciągniesz lekcję z minionego roku,
wybierzesz intencję i cele na kolejny!