Zaznacz stronę

Wyobraź sobie kalendarz idealny. Jest w nim dokładnie tyle miejsca, ile potrzebujesz. Masz możliwość tworzenia list zadań, spisu pomysłów na nowe projekty, rozrysowania planu dotarcia do wymarzonego celu. Dodatkowo możesz go ozdobić własnymi rysunkami, kolorowymi taśmami oraz pieczątkami… Czy może być coś lepszego?


Bullet journal (bujo) to niezwykły notes, który otwiera przed Tobą szeroki wachlarz możliwości. Może służyć zarówno jako kalendarz czy planer, jak i notatnik, w którym zapisujesz wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. W samej nazwie pojawia się słowo „bullet”, czyli „znacznik”, który w zamyśle ma być narzędziem porządkującym treści w bujo. Metoda jest jednak na tyle kreatywna, że każdy użytkownik notesu może ustalić własny system znaczników (lub nie stosować ich wcale 😉 ).

Co składa się na bujo?

Możesz zacząć własnie od takiego zdefiniowania swojego systemu znaczników, który będzie Ci odpowiadał. Sama pominęłam ten krok i nie żałuję, chociaż wiele osób trzyma się takiego sposobu porządkowania. Sama decydujesz, czy tego potrzebujesz. Standardowo w notesie stosuje się również spis treści, który ułatwi Ci późniejsze znalezienie notatek, kolekcji czy poszczególnych przeglądów miesięcznych. Dodatkowo, jeżeli chcesz, możesz wpisać swoje motto, misję życiową (zobacz wpis: Obsługa życiowego kompasu w 3 krokach) lub ulubiony cytat. Na jednej z pierwszych stron swojego bujo wpisałam hasło, które przyświeca mi na przełomie każdego roku: „2016 – thank you for all the lessons, 2017 -I’m ready!”.

 

Przegląd roczny, miesięczny, tygodniowy

 Aby mieć całościowy pogląd, warto przygotować sobie przegląd roczny – kalendarz z widokiem na 12 miesięcy. Widok całego roku pozwoli Ci na planowanie długoterminowe, a także na złapanie perspektywy. Przegląd miesięczny jest poręcznym kalendarzem, w którym możesz wpisać wszystkie ważne dla Ciebie daty, spotkania, wydarzenia, w których chcesz wziąć udział.  Najwięcej pomysłów możesz jednak znaleźć w temacie tzw. tygodniówek. To jest dopiero pole do popisu Twojej kreatywności!

Przegląd tygodnia składa się z miejsca na planowanie zadań, przyjemności, zapisywanie ważnych informacji dotyczących poszczególnych dni tygodnia. Możesz umieścić tam również tygodniowy monitoring nawyków (mój polski odpowiednik wyrażenia „habit tracker”; więcej o monitoringu poniżej…). W tym widoku możesz umieścić plan posiłków, co ułatwi Ci zakupy na dany tydzień.

Tylko od Ciebie zależy, jak maja wyglądać te strony. Spróbuj rożnych układów i wybierz ten, który będzie odpowiadał Ci najbardziej. Zobacz jak wyglądała jedna z moich pierwszych tygodniówek:

Kolekcje

Listy pomysłów, marzeń, filmów, książek… – możesz umieścić tu każdą listę, jaka tylko przyjdzie Ci do głowy. Możesz wypisać miejsca, które chciałabyś zobaczyć, lub też narysować mapę kontynentu, świata i je zaznaczyć! Daj się ponieść wyobraźni i stwórz kolekcję egzotycznych owoców czy przypraw, których chcesz spróbować. A może hygge-patenty na wolny wieczór? Na Pintereście odnajdziesz mnóstwo pomysłów na listy w bujo. Wierzę, że znajdziesz coś dla siebie 🙂

 

Monitoring nawyków

Bullet journal stwarza okazję do śledzenia swoich postępów w zmianie (lub utrzymywaniu) dobrych nawyków. Każdego dnia wpisujesz, ile minut poświęciłaś na medytację, albo zakolorujesz kratkę, która odpowiada za wprowadzany nawyk. Możesz przygotować sobie specjalną tabelkę i tam wprowadzać swoje postępy lub robić notatkę, rysować ikonkę w polu danego dnia. Tutaj znowu masz pełną dowolność (i za to kocham bujo!)

***

Bujo ma wiele zalet, jednak jest na tyle nieokreśloną metodą planowania, że możesz stracić rekonesans i zakopać się w ogromie inspiracji czy pomysłów na to, jak ma docelowo wyglądać Twój notes. Dlatego też polecam umiar i wypracowanie sobie metody prowadzenia bullet journalu, która będzie efektywna dla Ciebie. Przecież o Twój komfort tu chodzi 🙂

Jakie są Twoje doświadczenia z bullet journalem?

Co o nim myślisz?

Jeżeli jeszcze nie próbowałaś, czy masz ochotę spróbować?

Jeżeli już prowadzisz bujo, to co poradziłabyś sobie na początku?